بسمه تعالی. پس از وبلاگ قدیمی ام در پرشین بلاگ، که بخاطر مشکلات فنی پرشین بلاگ، حدود دو سال از آرشیو آن از بین رفته است، به اینجا آمده ام. مطالب قدیمی ام را می توانید در Pasdaran.persianblog.ir مطالعه کنید. بعضی از مطالب مهم را به تناسب ضرورت اینجا بازنشر می کنم، هرچند مطالب دو سال اخیر از بین رفته است...

پیوندها

۲۶ مطلب در مهر ۱۳۹۶ ثبت شده است

سخنرانی حجت الاسلام پناهیان در رابطه با اربعین و ظهور از نظر امام (ره).

 • ابوذر منتظرالقائم

 • ابوذر منتظرالقائم

این موشن گرافیک کوتاه، به این سوال که چرا یک خانم برای گناه نکردن آقایون باید حجاب داشته باشه؟ پاسخ می دهد.

 • ابوذر منتظرالقائم
دکتر حجت الله عبدالملکی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) نوشت: "راه حل همان اقتصاد مقاومتی است که دوستان عزیز ما در دولت با توهم اثربخشی اقتصاد مذاکراتی و به امید آمریکا و غرب کنارش گذاشتند "
گاهی برخی  اظهارنظرها بی پرده حکایت از کمبود اطلاعات افراد می کند!!!
 
کسانی از مسئولین دیپلماتیک و اقتصادی دولت در جریان برنامه آمریکا برای خروج از برجام (که عملا با سخنان شب گذشته ترامپ کلید خورد) گفته اند به رغم خروج آمریکا از #برجام، اگر طرف های اروپایی بمانند ما هم هستیم!!!
 http://simafekr.tv/wp-content/uploads/2017/07/%D8%B9%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%DA%A9%DB%8C-2.jpg
اما این دوستان توجه ندارند که:
 
اولا) تحریم های ثانویه (فراسرزمینی) آمریکا بر همه کشورها سایه انداز است، چه اروپایی باشند و چه غیر اروپایی. این یعنی برای قطع رابطه نیم بند شرکت ها و بانک های اروپایی با ایران  نیازی به تحریم های مجدد اروپایی وجود ندارد! مگر اینکه دوستان ما فراموش کرده باشند که در جریان تحریم ها، بانک های اروپایی قریب به 20 میلیارد دلار توسط آمریکا جریمه شدند، بدون اینکه اتحادیه اروپا (که خودش هم تحریم کرده بود) یک سنت بخواهد آنها را جریمه کند! بدین سبب با خروج آمریکا از برجام، باقی ماندن سایر طرف ها اثرش "تقریبا هیج" است! 
ثانیا) به لحاظ راهبردی، منافع بلندمدت کشورهای اروپایی طرف برجام بیش از ایران به آمریکا گره خورده است و لفاظی های آنها در دفاع از برجام، پس از خروج آمریکا از این معاهده دیری نمی پاید!
 
راه حل همان اقتصاد مقاومتی است که دوستان عزیز ما در دولت با توهم اثربخشی اقتصاد مذاکراتی و به امید آمریکا و غرب کنارش گذاشتند .
 
پ.ن: هدف اصلی آمریکا از طرح این مباحث، سوق دادن ایران به سمت اروپاست، اروپایی که همنوا با آمریکا خواستار مذاکره با ایران در خصوص برنامه های منطقه ای و موشکی است!!!
 • ابوذر منتظرالقائم

بالاخره انتظارها به پایان رسید و ترامپ نظر نهایی خود پیرامون توافق هسته‌ای را اعلام کرد. تا دیروز همه گزارش‌ها پیرامون اقدام احتمالی ترامپ بود و از امروز درباره اعلام عدم پایبندی ایران به برجام.

 
به گزارش رجانیوز ترامپ در سخنرانی 18 دقیقه‌ای خود اعلام کرد که ایران به برجام پایبند نبوده و بعد از کنگره آمریکا خواست تا نقایص برجام را از بین ببرد. دقایقی پس از سخنان ترامپ نیز خزانه‌داری آمریکا سپاه پاسداران را ذیل دستور اجرایی 13224 قرار داد که مربوط به تحریم گروه‌های تروریستی می‌شود. قبل از این سخنان نیز تیلرسون اعلام کرد که قرار است متممی جدید به قانون بررسی توافق هسته‌ای اضافه شود تا برنامه موشکی  هم به عنوان محدودیتی برجامی برای ایران در نظر گرفته شود تا در صورت تخطی از آن، آمریکا حق قانونی (بر اساس قوانین داخلی خود) برای بازگرداندن یکجانبه تحریم‌های هسته‌ای را داشته باشد.
 
در میان این همه نقض عهد و فشار،  تحلیل خیالی توسط برخی دولت مردان ارائه می‌شود و آن‌هم این است که آمریکا اکنون در انزوا قرار گرفته و اروپا با اقدامات ترامپ مخالف است؛ این تحلیل مقدمه‌ای می‌شود تا برابر نقض عهدهای پیاپی آمریکا، همچنان دولت ایران به شکل یکجانبه تعهدات خود ذیل برجام را به اجرا درآورد. اما یک بررسی ساده نشان می‌دهد که این تحلیل اشتباه است؛ از چند جهت می‌تواند این مسئله را اثبات کرد:
 
اولاً به صحبت‌های خانم موگرینی پس از سخنرانی ترامپ اگر نگاه کنید متوجه می‌شوید که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هیچ کجا اعلام نمی‌کند که آمریکا برجام را نقض کرده است؛ توضیح بیشتر آن‌که اعلام عدم پایبندی ایران به برجام بدون وجود هیچ دلیلی و مدرک صحیحی منجر می‌شود که بانک‌های بزرگ و سرمایه گذاران خارجی با ایران رابطه برقرار نکنند و در واقع عادی شدن رابطه اقتصادی با ایران تحت شعاع قرار می‌گیرد؛ همچنین با قرار دادن سپاه ذیل دستور اجرایی 13224 نیز عملا افزایش لیست تحریمی و افزایش ریسک  همکاری بین المللی بانکی وارد فاز جدیدی می‌شود و از این پس، تمام افراد و نهادهایی که کوچک ترین ارتباط کاری یا حقوقی با سپاه پاسداران داشته باشند، می توانند مانند سیاه چاله ای در لیست تحریم فرو روند. این اقدامات به شکل آشکاری نقض بند 29 برجام است. در این بند می‌خوانیم :
 
29. The EU and its Member States and the United States, consistent with their respective laws, will refrain from any policy specifically intended to directly and adversely affect the normalisation of trade and economic relations with Iran inconsistent with their commitments not to undermine the successful implementation of this JCPOA
 
29- اتحادیه اروپایی و دولت‌های عضو و همچنین ایالات متحده، منطبق با قوانین خود، از هرگونه سیاست با هدف خاص تاثیرگذاری منفی و مستقیم بر عادی سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران، در تعارض با تعهداتشان مبنی بر عدم اخلال در اجرای موفقیت آمیز این برجام خودداری خواهند کرد.
 
لذا باوجود این‌که آمریکا به شکل رسمی برجام را نقض کرده است اما مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صرفاً به بیانیه خوانی اکتفا کرده و نقض برجام توسط آمریکا را   را اعلام نمی‌کند؛ این اقدام را باید  نشان دادن چراغ سبز به آمریکا و همراهی با این کشور تلقی کرد .(1)
 
ثانیاً امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه امشب در گفت و گو با روحانی که دقایقی قبل از صحبت‌های ترامپ بود نه‌تنها  هیچ اشاره‌ای به نقض برجام توسط آمریکا نمی‌کند بلکه از ایران می‌خواهد که به رغم تلاشهای واشنگتن ، به همکاری خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه داده و به تعهداتش در برجام پایبند بماند! جالب‌تر این‌که رئیس جمهور فرانسه مایل است تا در  دامنه گسترده ای از موضوعات دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی با مقامهای ایرانی راجع به آنها گفت و گو و تبادل نظر کند! 
 
ثالثاً صحبت‌های رکس تیلرسون پیش از اظهارات ترامپ نشان از رغبت و تمایل طرف اروپایی به افزایش فشارها بر روی ایران است چنان‌که وزیر خارجه آمریکا گفته که با انگلستان، آلمان و فرانسه درباره آینده صحبت کرده و آن‌ها مسیر پیش‌رو که شامل اجرای سختگیرانه‌تر برجام است را رد نکرده‌اند.(2) تیلرسون حتی گفته که هرچند طرف‌های اروپایی درباره اثربخش بودن بازگرداندن تحریم‌ها خود سوال دارند اما همه موافق هستند که باید مواردی وجود داشته باشد که در آینده اتفاقی بیفتد.(3) این موارد نشان از انعطاف پذیری و رغبت متحدان اروپایی آمریکا برای همراهی با کاخ سفید و افزایش فشارها بر روی ایران دارد.
 
رابعاً در گذشته نیز اتحادیه اروپا همواره نقض برجام توسط آمریکا را نادیده گرفته است. تحریم ویزا، ایسا، کاتسا، برداشت غیرقانونی اموال ایران و موارد فراوان دیگر از این دست همه از جمله مواردی بوده که آمریکا به موجب آن قطعنامه 2231 و برجام را نقض کرده است ایران نیز بارها  از طریق نامه‌های رسمی محمد جواد ظریف این مسئله را به موگرینی اعلام کرده است اما رئیس کمیسیون مشترک برجام تمام این موارد را نادیده گرفته است. در همین ارتباط در آخرین جلسه کمیسیون مشترک برجام که چندی پیش در نیویورک برگزار شد فدریکا موگرینی در بیانیه پایانی خود نه‌تنها اعلام کرد که هیچ نقضی وجود ندارد و برجام در حال اجرایی شدن است بلکه اعلام می‌کند که از ایجاد چارچوبی برای مذاکره در مسائل منطقه‌ای  نیز خوشحال می‌شود!(4)
 
خامساً فرانسه و آلمان پیش‌تر صراحتاً اعلام کردند جهت فشار بیشتر بر روی ایران حاضرند که با آمریکا همراهی کنند. ماکرون در دیدار با حسن روحانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل « چشم‌انداز مذاکرات هسته‌ای جدید با ایران بعد از سال ۲۰۲۵» را مطرح کرد و به روحانی هشدار داد که تهران می‌بایست تحریک آمریکا از طریق فعالیت‌های منطقه‌ای اش را متوقف کند. رئیس جمهور فرانسه همچنین ماکرون در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل نیز با تاکید بر این مسئله گفت: من امیدوارم که بتوانیم بر روی محدود کردن برنامه موشک‌های بالستیک ایران هم کار کنیم. ما باید بر روی راهکاری برای دوره پس از ۲۰۲۵ کار کنیم. زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان نیز در جریان سفر به واشنگتن و در دیدار با رکس تیلرسون همتای آمریکایی می‌گوید: اما (آلمان) در عین حال آمادگی دارد که به همراه فرانسه، بریتانیا و آمریکا تهران را تحت فشار بگذارند تا تمامی جزئیات توافق را اجرایی کند!
 
سادساً جان‌کری در آخرین یادداشت خود در واشنگتن پست نیز به همراهی کشورهای اروپایی با آمریکا اشاره کرده و  می‌نویسد: وزرای خارجه کشورهای اروپایی به او گفته‌اند در صورت ماندن آمریکا در برجام با این کشور برای مقابله با «رفتارهای نادرست ایران» همراهی خواهند کرد!
 
موارد فوق به شکل کاملاً آشکاری نشان می‌دهد که اروپا در سال‌های گذشته هیچ‌گاه کمکی به ایران نکرده و در آینده نیز همین روال را در پیش خواهد گرفت. به همین جهت باید دانست که اصرار به منزوی خواندن آمریکا از جانب برخی مقامات دولت دوازدهم و مخالف جلوه دادن اروپا در برابر اقدامات آمریکا تنها یک هدف را دنبال می‌کند و آن‌هم توجیه اجرای تعهدات یک طرفه ایران ذیل برجام است. اما طولی نخواهد کشید که اروپا نیز آشکارتر از گذشته به همراهی با آمریکا بپردازد و به همین جهت بهتر که دولت‌مردان توجیه بهتری برای انفعال و ضعف خود پیدا کنند.
 
1-http://www.iribnews.ir/fa/news/1848957/
2- https://www.cbsnews.com/news/trump-to-announce-iran-deal-plan/
3 - http://thehill.com/policy/defense/355308-trump-to-decertify-iran-nuclear-deal
4- https://eeas.europa.eu/headquarters/headquarters-homepage/32546/remarks-high-representativevice-president-federica-mogherini-following-ministerial-meeting_en
 • ابوذر منتظرالقائم

https://derang.ir/wp-content/uploads/2017/08/3163_521-1.jpgاول بحث یه سلامی بکنیم به یکی از شریف ترین پرچمداران خون جسین (ع) ، بر سر دار بی سر، عزیز، افتخار اسلام و ایران، نماد عزت و شرف،‌نماد عشق، نماد مردانگی و حشمت،‌نماد ایمان، نماد جهاد، نماد صفا، نور قلب و دیده، آقا محسن جان حججی ، که خدا او را مثل یک حجتی در مقابل دیدگان همه ی ما گرفت.

http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1396/6/8/6694860_852.jpg

آخ محسن جهان، آخ از دوری ات، که فدایت بشوم برادر. ای بسا که ندیده هایی مثل تو از هزاران برادر نزدیکترند. آخ محسن جان، که بمیرم از دوری ات. کبوتری به زیبایی خاطره ی تو، به زیبایی نام تو، چه کسی در خانه ی قلبش دارد؟ من از دم زدن از نام تو سیر نمی شوم محسن جان...

http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1396/5/20/6608475_423.jpg

و اما اصل حرفم امروز:

واقعا چه فرقی بین اهل سنت عزیز کشور ما و رویکرد «و بقول همین دوستان محترم اهل سنت،‌منهج» شیعه وجود دارد؟

آیا اینکه مثلا عزیزان اهل سنت بنا به فتوای علمای محترم خود، مهر گذاشتن در نماز را مستحب می دانند و نه واجب ،‌ فرق ما است؟ آیا اینکه این بزرگواران ، نحوه ی وضوگرفتنی متناسب با فتوای مراجع خود دارند که با رسم وضوگیری شیعه متفاوت است، تفاوت ماست؟ آیا اصولا اهل سنت،‌اکثرا ،‌اهل بیت عصمت و طهارت را علاوه بر پیامبر مکرم اسلام ، عزیز نمی شمارند ، با آنها حتی عشق نمی ورزند، در مواعید آنها شاد نیستند و در عزای آنها ماتم نمی گیرند؟ حتا آیا اهل سنت ما اکثرا اهل زیارت و شفاعت نیستند؟ آیا کم هستند محبین اهل بیت در جمع اهل سنت عزیز ما در سراسر جهان؟

حتی اگر اهل سنت ، این احترام را که حقیقتا برای اهلبیت پیامبر مکرم حضرت محمد مصطفی صلوات الله علیه و آله و صحبه المنتجبین قائلند را هم قائل نبودند، همین توسل و شفاعتی که عمدتا معتقدند، معتقد نبودند - حساب دواعش و سلفیون جداست - همین عشقی که به اصحابی همچون اباذر و سلمان و مقداد دارند، نداشتند، بازهم این نقطه فرق ما با اهل سنت محترم نبود. و اینها نقاط تفاوت دیدگاه شیعه با سلفیون و دواعش هم نیست.

فقط اصلی نگاه شیعی در اسلام با نگاه سنی در آن است که شیعه،‌ائمه ی هدا را «امام، رهبر و مقتدا و صاحب امر و اختیار» خود می داند و خود را «ملزم» به «اطاعت» از آنها می داند. اما اهل سنت،‌ائمه ی هدی و فاطمه معصومه سلام الله علیها را واجب الاطاعه نمی داند و صرفا به خوبی و پاکی و طهارت و محبوبت و عظمت آنها معتقد است.

همین.

آقای رضا قوچان نژاد.

خانم ساره بیات.

شما مدعی دینداری هستید. دم از معنویت و خوبی می زنید. آقای قوچان نژاد که تصاویری از حرم امام هشتم ، حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام را هم در صفحه اینترنتی خود گذاشته.

اما اگر شما هم، ‌مانند اهل سنت، از اهلبیت اطاعت نکنید، خود را ملزم به رعایت فقه آل محمد ندانید،‌ به دستورات دینی به شکل واجب الاطاعه نگاه نکنید، مطلقا در جرگه ی شیعیان این بزرگواران نخواهید بود. این جمله ای نیست که یک هوادار اهلبیت به هر دلیلی به شما بگوید. این نظر خود آن بزرگواران و تعلیم آنها به ما است. در تاریخ زندگی این بزرگواران کمی مطالعه کنید تا تاکید صریح خود این بزرگواران را ببینید. تعالیم امام صادق علیه السلام را بخوانید تا بدانید اگر در مسیر عمل به فرامین فقهی اسلامی حرکت نکنیم، حتی از شفاعت اخروی آنها محروم می شویم .

درب منزل اهلبیت نه فقط به روی شیعه،‌بلکه به روی اهل سنت و مسیحی و زردشتی و گبر و کافر هم باز است. اما فرق است بین دوست صاحب خانه تا گدایی که خواهشی دارد و باید برآورده کرد تا دست خالی نرود و دلش نشکند. فرق است بین دوستدار اهل بیت و شیعه . اهلبیت کسی که «صرفا آنها را دوست دارد، یا لا اقل اینگونه نمایش می دهد» را شیعه نمی دانند، بلکه حداکثر او را جزو محبین خود به شمار می آورند.

شیعه ی دیندار کسی است که اعمالش دینی بشود. ای بسا مدعیان نماز و روزه خوان که در اعمال خودشان دیندار نیستند. هر کسی به هر شکلی ادعای دینداری دارد،‌باید اعمال دینی داشته باشد، ولو اگر لباس روحانیت ب‍پوشد، ریش بلند داشته باشد، هیئتی تیر باشد ودم به دقیقه از این هیئت به آن هیئت برود، حاجی بشود و مکه برود، مداح اهلبیت باشد، سید باشد، یا هر چیز دیگر. مگر دیندار بودن و شیعه بودن مثل طرفداری از یک تیم فوتبال است که مسئولیت و معنا نداشته باشد؟ حالا واقعا می شود طرفدار تیم مثلا قرمز باشی و برای تیم آبی کف بزنی؟ همین هم محدودیت و مسئولیت دارد.

آقای قوچان نژاد.

آقا رضا!

شما عکس بی حجاب عروسی زنت را در اینستاگرام منتشر کردی.

امام رضا(ع) و امام جواد (ع) -که روی پیراهنت نام ایشان است- از این کار تنفر دارند یا تایید می کنند ؟ شاید فکر می کنی از کنار این کار به سادگی عبور می کنند.

همسر شما به همراه شما و با تایید شما همه جا مانند کفار زندگی می کند و شما با او با این وضعیت عکس می گیری. این کار مورد قبول اهلبیت است؟ مورد قبول پیامبر است؟

شما زنی نامحرم یعنی خواهر زنت را در آغوش می گیری. برای حرفهای خلاف آئین محمدی (ص) که او می زند و برای خودش و شما محرمیت فرض می کند،‌کف می زنی. آیا امام رضا(ع) هم برای خانم ساره بیات کف می زند یا اینکه حرفهای این خانم فاطمه ی زهرا سلام الله علیه را منزجر می کند؟

من کاری به خانم ساره بیات و خواهرش ندارم . بنظرم نمی آید ادعای دینداری داشته باشند. اثری از دین در ظاهر خود آشکار نمی کنند - و مگر ما باید باطن خوان باشیم که ببینیم در ذهن مردم چه می گذرد، و مگر دین فقط به درون قلب است؟- اما شما چرا؟

آقای سید! علی!‌ ضیاء

شما به اندازه ی طرفداری از یک تیم هم ،‌طرفداری از اهلبیت نمی کنید. شما از صحنه ی درِآغوش کشیده شدن یک زن نامحرم توسط یک مرد نامحرم عکس می گیرید؟ این کاری که این حضرات کردند،‌ با تفکر آباء و اجداد طاهرین شما چه نسبتی دارد ؟

http://rouzegar.com/wp-content/uploads/2015/10/Ali-Zia_Rouzegar-7.jpgحالا اینها هر تفکری دارند،‌ داشته باشند. اهل امر به معروف نیستید، نمی دانم. مسئولیتش با خودتان. اهل نهی از منکر نیستید؟ نمی دانم، روز قیامتش با خودتان. اما شما، آقا سید! شما! چرا اشاعه ی منکر و ترویج منکر می کنید؟

چند روز است خانم ساره بیات، مورد شماتت مردم است. نه بخاطر اعتقادات پنهانی اش، که بما چه که در کله ی مردم چه می گذرد، بلکه به خاطر تجاهرش به حرام و حکم فقهی صادر کردن . به خاطر عکسی که شما از ایشان و آقای رضای قوچان نژاد گرفتید و البته که چه شاد و خوشحال،‌ منتشر شد!

فکر نمی کنید یک تجدیدنظر،‌و یک عذرخواهی واقعی از اجدادتان، از آئین محمدی (ص)،‌از خودتان، از شیعیان و حتی محبین اهلبیت، بدهکارید؟

هیئت برویم،‌با این مداح و آن مداح سلفی (!) بیاندازیم،‌شال سبز بیاندازیم، پای این منبر و آن منبر از ما عکس منتشر شود،‌ با این آخوند و آن آخوند (کدوم آخوندش تازه پیش کش! برو ببین امام راحل  رحمت الله علیه در نقد روحانیت دروغین چه کلمات تندی گفته و چه شاخصهایی برای روحانیست واقعی مطرح کرده) عکس بیاندازیم، اما آخرش در آغوش کشیده شدن دو نامحرم را به همه ی جهان مخابره کنیم ؟! این است رسم مروت؟ این است حسین (ع) دوستی و عشق به زهرای اطهر (ع) .

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1396/05/21/13960521113430677116242310.jpgآقای آقا سید!

محسن حججی داره بهت نگاه می کنه !

شیعه یعنی محسن حججی.

تمام.

 • ابوذر منتظرالقائم

سخنان ناامیدانه وزیر جنگ اسرائیل، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت.
آویگدور لیبرمن اخیرا در گفت‌وگو با سایت صهیونیستی والانیوز اذعان کرد: بشار اسد در جنگ سوریه پیروز شده است و اکنون یک «صف بین‌المللی از کشورهای غربی و حکومت‌های میانه‌روی سنی تشکیل شده تا مورد لطف بشار اسد قرار گیرند.»

http://media.qudsonline.ir/Larg/1395/06/16/IMG18444618.jpg
آویگدور لیبرمن افزود: «این بی‌سابقه است؛ به خاطر اینکه اسد پیروز شده، به ناگهان همه در صف ایستاده و می‌خواهند به او نزدیک شوند.»
رادیو فردا در این باره گفت: سخنان وزیر دفاع اسرائیل در مورد «پیروزی» بشار اسد، اذعان تلویحی به ناکامی ارزیابی‌های چند ساله مقامات ارشد این کشور در خصوص سرنوشت بشار اسد و حکومت او در دمشق است.
خبرگزاری رویترز، در این زمینه در گزارشی نوشت: بلندپایگان اسرائیل از آغاز جنگ سوریه در 2011 تا نیمه 2015، پی‌درپی می‌گفتند نظر به اینکه حکومت بشار اسد کنترل بخش‌های زیادی از سوریه را از دست داده است، سرنگون خواهد شد.
ژنرال ایهود باراک وزیر اسبق دفاع اسرائیل یکی از سیاستمداران این کشور بود که پیوسته «سقوط» بشار اسد را پیش‌بینی می‌کرد.
به گفته لیبرمن، اسرائیل در «جبهه شمالی(سوریه) با روس‌ها، ایرانی‌ها، ترک‌ها و حزب‌الله روبه‌رو است و این یک امر آسان در تعاملات روزانه نیست.»
آویگدور لیبرمن در مصاحبه با والانیوز افزود که نظر به پیروزی بشار اسد، آمریکا باید «نقش فعال‌تری» در سوریه و اصولا در خاورمیانه در برابر «محور ایران و حزب‌الله» ایفا کند.
وزیر دفاع اسرائیل گفت: «درک می‌کنیم که آمریکا با چالش‌های زیادی روبه‌رو است و نیروی نظامی یک ابرقدرت نیز محدودیت خود را دارد.»
رادیو فردا در همین زمینه گفته است: اعلام پیروزی بشار اسد در جنگ سوریه از زبان وزیر دفاع اسرائیل در حالی است که ماه گذشته همزمان حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان پیروزی حکومت دمشق را اعلام کرد و روسیه نیز از کنترل 85 درصد از خاک سوریه از سوی نیروهای حکومت اسد خبر داد.
در همین حال عبدالباری عطوان تحلیلگر ارشد عرب در روزنامه رأی‌الیوم تصریح کرد: اذعان لیبرمن به پیروزی اسد دل بسیاری را در سوریه خنک می‌کند زیرا توسط یکی از دشمنان سرسخت عنوان شده است. البته لیبرمن به امری بدیهی اشاره کرد و حرف جدیدی نگفته اما اهمیت سخنان وی در این است که اذعان کرده طرح آمریکایی- اسرائیلی تغییر نظام سوریه بسیار محدود شده یا از بین رفته است.
اذعان دوم لیبرمن این است که با تلخی چشمگیری گفت «صفی طولانی از کشورهای جهان را می‌بینم که به نظام اسد چراغ سبز می‌دهند... به ناگاه این کشورها برای نزدیک شدن به اسد له‌له می‌زنند و این امری بی‌سابقه است.»
قابل توجه بود که لیبرمن در سخنانش درباره «صف طولانی» به «کشورهای عربی سنی میانه‌رو» اشاره کند که در حال زدن درهای دمشق برای ارتباط اسد و دادن چراغ سبز هستند و خواستار نزدیک شدن با دمشق شوند.
همین چند هفته پیش بود که لیبرمن درباره این کشورها به عنوان هم‌پیمان استراتژیک اسرائیل سخن می‌گفت و بر روابط این رژیم با این کشورها تاکید می‌کرد به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس که گام‌های بلندی برای عادی‌سازی روابط و همکاری در همه عرصه‌ها با اسرائیل برداشته بودند.

 • ابوذر منتظرالقائم

http://www.entekhab.ir/files/fa/news/1393/2/25/62220_671.jpg

مرداد سال گذشته بود که رسانه‌ها از دستگیری یک عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به‌ اتهام جاسوسی خبر دادند؛ خبری که هفتم شهریور 95 از سوی معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه تأیید شد.
محسنی اژه‌ای گفته بود: اصل خبر دستگیری این شخص صحت دارد و این فرد بعد از چند روز با وثیقه آزاد شد. سخنگوی قوه قضائیه چند ماه بعد در تاریخ 15 اسفند سال گذشته در نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی درخصوص پرونده متهم دستگیرشده تیم مذاکرات هسته‌ای، از صدور کیفرخواست خبر داد و گفت: در پرونده این فرد قرار نهایی صادر شده و پرونده به دادگاه می‌رود تا رسیدگی لازم انجام شود. پرونده این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای پس از تکمیل تحقیقات از سوی دادسرا، برای رسیدگی به شعبه 15 دادگاه انقلاب به ‌ریاست قاضی صلواتی ارجاع شد و نهایتاً دادگاه هم بعد از برگزاری چند جلسه محاکمه، حکم این فرد را صادر کرد. دهم خرداد ماه امسال بود که محسنی اژه‌ای از صدور حکم متهم این پرونده خبر داد و گفت: در ارتباط با این پرونده حکم دادگاه بدوی صادر شده اما قابل اعتراض است و طبعاً بعد از صدور حکم قطعی، قابلیت اطلاع‌رسانی دارد. در این پرونده اجمالاً حکم حبس صادر شده اما به‌لحاظ قانونی نمی‌توانم جزئیات بیشتری ارائه کنم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به‌نقل از یک منبع آگاه، شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران برای این عضو دستگیرشده تیم مذاکرات هسته‌ای، پنج سال حبس صادر کرده بود که پرونده با اعتراض متهم به رأی صادره به دادگاه تجدیدنظر ارسال شد. به گفته این منبع مطلع، پرونده در دادگاه تجدیدنظر نیز مورد بررسی قرار گرفت و شعبه دادگاه تجدید نظر رأی شعبه بدوی یعنی پنج سال حبس را تأیید کرد و حکم متهم این پرونده قطعی شد.

 • ابوذر منتظرالقائم

گفت: یادت هست که برخی از مدعیان اصلاحات می‌گفتند ترامپ دیوانه است و باید با او مدارا کرد و سر به سرش نگذاشت؟!
گفتم: مگر می‌شود که یادم نباشد؟ روزنامه‌های زنجیره‌ای هزاران ستون را به انعکاس این دیدگاه اختصاص داده‌اند.
گفت: دیروز ترامپ به مشاور ارشد تجاری خود گفته است؛ به مسئولان کشورها بگوئید ترامپ دیوانه است که امتیاز بگیرید!
گفتم: مدعیان اصلاحات را بگو که هر چه گفته شد ترامپ در یک فرایند چند مرحله‌ای از حزب جمهوریخواه انتخاب شده و بیرون آمده است و ماجرای دیوانگی او برای امتیازگیری است و... باور نمی‌کردند و یا خودشان را به آن راه می‌زدند و نشنیده می‌گرفتند!
گفت: برای مدعیان اصلاحات سازش با آمریکا مهم است، اوباما که بود می‌گفتند آدم عاقلی است و تا بر سر کار است باید با او توافق کنیم و حالا می‌گویند ترامپ دیوانه است باید با او به توافق برسیم که دیوانگی نکند!
گفتم: چه عرض کنم؟! یارو از پسرش پرسید؛ بلدی شنا کنی؟ جواب داد نه، گفت ای بی‌عرضه از اسب کمتری؟ اسب می‌تواند شنا کند. بعد از چند ماه دوباره پرسید بلدی شنا کنی؟ جواب داد آره، گفت؛ خاک بر سرت پس با اسب چه فرقی داری؟!

 • ابوذر منتظرالقائم
واکنش‌ها به مرگبارترین حادثه تیراندازی تاریخ آمریکا


سرویس خارجی-
واکنش‌ها به مرگبارترین حادثه تیراندازی تاریخ آمریکا که طی آن مردی 64 ساله با 23 قبضه سلاح و 72 دقیقه تیراندازی جان صدها غیرنظامی آمریکایی را گرفت یا زخمی کرد، همچنان ادامه دارد.
 در حالی که ترامپ در حال شاخ و شانه کشیدن برای سایر دولت‌هاست و به مشاورینش توصیه می‌کند که در مذاکرات تجاری وی را «دیوانه» نشان دهند تا بتوانند با ترساندن امتیاز بگیرند و طرفداران نژادپرستش نیز با اسلحه گاه و بیگاه در خیابان‌ها رژه می‌روند، خبر رسید، آمریکا در شوک مرگبارترین تیراندازی جمعی تاریخ این کشور فرو رفته است.
کشتار روزانه شهروندان با اسلحه در آمریکا به امری کاملاً طبیعی بدل شده چرا که خرید، فروش و نگهداری سلاح در این کشور آزاد است. به گفته هیلاری کلینتون سالانه 33 هزار نفر و به طور روزانه 90 نفر در آمریکا با شلیک اسلحه کشته می‌شوند. طبق آخرین مطالعات انجام گرفته در آمریکا نیز به طور میانگین در هر روز 23 کودک در حوادث مختلف تیراندازی در آمریکا جان خود را از دست می‌دهند. بر اساس این آمار به طور تقریبی از هر 8400 فقره تیراندازی صورت گرفته در نقاط مختلف آمریکا در سال 2015 تعداد 1/458 مورد منجر به فوت شده است. این آمار حتی از آمار تلفات نظامیان آمریکایی در طول یک دهه گذشته در افغانستان هم بالاتر است. لابی سنگین کارخانه‌های اسلحه‌سازی اما، بزرگترین مانع برای کنترل فروش سلاح در آمریکا عنوان شده است.
آخرین قمار آقای مولتی میلیونر
Drapes billow out of broken windows at the Mandalay Bay resort and casino Monday, Oct. 2, 2017, on the Las Vegas Strip following a deadly shooting at a music festival in Las Vegas. A gunman was found dead inside a hotel room.گزراش‌های جدید از تیراندازی شوک‌آور روز دوشنبه «لاس وگاس» نشان می‌دهد «استفان پدوک»، عامل تیراندازی مرگبار که 59 نفر را کشت و 530 نفر دیگر را مجروح کرد، یک «مولتی میلیونر قمار باز» بوده است که پیش از اقدام به آخرین قمار خونین خود، 10 چمدان حاوی 23 اسلحه به داخل هتلی که در آن پناه گرفته بود، برده است. برادر وی روز دوشنبه اعلام کرد، استفان 64 ساله، میلیون‌ها دلار از طریق معاملات املاک و مستغلات بدست آورده است. وی همچنین 2 هواپیما و تعدادی ملک در سراسر آمریکا دارد.
برخی گزارش‌ها نیز حاکی است وی موفق شده 23 قبضه اسلحه را به داخل هتلی که در آن اقامت داشته ببرد و از پنجره طبقه سی و دوم هتل، به سمت جمعیتی که برای تماشای کنسرت در فضای باز آمده بودند، تیراندازی کند.
 وی همچنین مهمات دیگری با خود به داخل هتل برده و به همین دلیل توانسته است به طور مکرر در مدت زمان 72 دقیقه، تیراندازی کند. جسد «پدوک» در طبقه 32 هتل «ماندلی بِی» پیدا شد و پلیس و مقامات آمریکایی معتقدند که وی خودکشی کرده است.  پیش از این گفته می‌شد پلیس آمریکا وی را از پای درآورده است.
 «پدوک» که پیشتر به عنوان حسابدار برای شرکت لاکهید مارتین کار می‌کرده هیچگونه پرونده جنایی نداشته است؛ در اداره پلیس لاس‌وگاس غیر از تخلف معمولی رانندگی چیز دیگری درباره «استیفن پادوک» ثبت نشده است.
با وجود اینکه گروه تروریستی داعش در ادعایی، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است، اف بی‌آی اعلام کرد هیچ مدرکی دال بر ارتباط عامل تیراندازی با داعش یافت نشده است. پلیس آمریکا پیشتر اعلام کرده بود  در جستجوی یک زن آسیایی تبار به نام «ماری لو دانلی» است که در هنگام تیراندازی همراه فرد مهاجم بوده، اما تحقیقات نشان داد که وی ارتباطی با تیراندازی نداشته است. در عین حال هنوز مواردی وجود دارد که برای پلیس و کارشناسان مبهم باقی مانده است. از جمله این موارد انگیزه عامل این حمله است و این موضوع همچنان نامشخص است که عامل حمله به تنهایی این حمله را برنامه‌ریزی کرده بود یا همدستی داشته است.

اما با گذشت یک روز از این جنایت هولناک واکنش‌ها نیز همچنان ادامه دارد. دونالد ترامپ در کنفرانس خبری درباره تیراندازی در شهر لاس وگاس گفت: «آنچه در لاس وگاس روی داد یک اقدام کاملا شرورانه بود.» نانسی پلوسی رئیس‌اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا هم در نامه‌ای به «پل رایان» رئیس‌این مجلس از وی خواست فوراً کمیته‌ای درباره خشونت ناشی از حمل سلاح تشکیل دهد. پلوسی در این نامه «تشکیل فوری کمیته منتخب برای بررسی خشونت سلاح در آمریکا» و «تصویب قانون بررسی سوابق افراد برای دریافت سلاح» موسوم به «قانون کینگ - تامپسون» را خواستار شد. اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا نیز تیراندازی لاس وگاس را «تراژدی بدون توجیه» خواند.
A wounded person is walked in on a wheelbarrow as Las Vegas police respond during an active shooter situation on the Las Vegas Stirp in Las Vegas Sunday, Oct. 1, 2017. Multiple victims were being transported to hospitals after a shooting late Sunday at a music festival on the Las Vegas Strip. (Chase Stevens/Las Vegas Review-Journal via AP)

فرماندار ایالت کانکتیکات نیز در واکنش به این حادثه گفت: «شرم بر آمریکایی‌ها که دیگر کشورها را به علت مشکلات داخلی تخطئه می‌کنیم اما خودمان از پس اصلاح قوانین کنترل سلاح بر نمی‌آئیم. «دانی یل مالوی»، افزود: «باید از‌اشتباهاتی این چنینی درس بگیریم این یک‌اشتباه است. نمی‌توانیم به افراد اجازه دهیم ده‌ها قبضه از چنین سلاح‌هایی در اختیار داشته باشند. این سلاح‌ها به خودی خود سلاح‌های کشتار جمعی به شمار می‌آیند.»

http://img.thedailybeast.com/image/upload/v1492194994/articles/2014/10/30/dan-malloy-is-progressives-dream-governor-so-why-isn-t-he-winning/141029-freedlander-molloy-tease_jqcmed.jpg

«دانی یل مالوی» در ادامه افزود: هنوز در آمریکا بیش از 40 درصد سلاح‌ها بدون در نظر گرفتن سوءپیشینه افراد به فروش می‌رسد. هنوز هم سلاح‌ها در فروشگاه‌های اینترنتی به فراوانی عرضه می‌شوند بدون اینکه پیشینه خریدار بررسی شود. هنوز هم در برخی ایالت‌ها نمایشگاه‌هایی برای فروش سلاح برگزار می‌شود و بدون در اختیار داشتن هیچگونه اطلاعات پیش زمینه‌ای، سلاح به فروش می‌رسد. افرادی که بیمار هستند در آمریکا می‌توانند سلاح تهیه کنند و ما نمی‌توانیم قوانین را در سطحی ملی اصلاح کنیم.»

 • ابوذر منتظرالقائم